- Nyt medlem
 



ES1 efter Danske Kortbanemesterskaber i Gladsaxe, november 2015

Krav ES1 Ambition og talent nok til at kunne nå toppen
God teknik
Min 14 år
Træningstilbud Internationale stævner
Antal træningspas 6-10 svømmepas
3 styrke + dryland
Trænere
Ansvarlig træner: Rasmus Vilsgaard -28776446 - rasmusvilsgaard@gmail.com
Assistent (primær): Mikkel Bruun
Assistent: Anders Blume
 
Holdledere Charlotte Kaas Elmgreen - 20264856 - fam@kaaselmgreen.dk
Gitte Klint Axelsen - 60121350 - gitteklint@gmail.com

Svømmere på ES1:

Andreas Kaas Elmgreen:

Arthur Dalen Ellegaard:

Anna Brandt Nielsen:

Favoritløb: 200 Rygcrawl 
Bedste årgangs oplevelse:
DÅM Bronze i 200 Ryg, 100 Ryg, 200 IM 2009
Bedste junior oplevelse:
DJM-K Sølv 50 ryg, 200 ryg 2013
DJM-L Sølv i 200 ryg Langbane 2013
Bedste åben klasse oplevelse:
DML Guld 4x100 hold medley langbane 2013
DMK Guld 4x50 fri 2014, Bronze 4x200 fri 2014
Danish Open: Finale 200 ryg
DMH Bronze 2014


Christina Kaas elmgreen:

  Claudia Sperling

Emma Katrine Bjørnholdt:

Favoritløb: 200 IM og 400 IM

Bedste årgangs oplevelse:
DÅM A finale 200 IM 2014

Bedste junior oplevelse:
DMK-J bronze 400 IM

Bedste åben klasse oplevelse:
DML B finale 2015, DMK B finale 2015


Jakob Klint Axelsen:

Favoritløb: 100 bryst og 200 bryst
Bedste årgangsoplevelse:
DÅM guld 200 bryst 2012 og NÅM sølv 100 og 200 bryst
Bedste junioroplevelse:
DJM Guld 200 bryst og NJM sølv 100 bryst
Bedste åben klasse oplevelse:
DMK Guld 4x50 fri 2015 og DMH Bronze 2014


Jessica Yu Mortensen:

Favoritløb: 100 bryst og 200 bryst
Bedste årgangs oplevelse:
NÅM guld 100 og 200 fly 2014, sølv 100 bryst
Bedste junior oplevelse:
DJM-K: guld 200m bryst 2014
Bedste åben klasse oplevelse:
DMK 200 bryst A-finale 2015


Jonas Nervil Kistorp:

Favorit løb: 50 fri
Bedste årgangsoplevelse:
DÅM guld i 50 fri, NÅM guld 50 fri

Bedste junior oplevelse:
DJM fire gange guld (50 fri, 100 fri, 50 butterfly, 100 butterfly) 2013, NJM udtagelse 2014, EJM finale i 4 x 100 fri 2014

Bedste åben klasse oplevelse:
3. Plads til DHM 2014, DM-K Dansk mester på 4x50 fri 2015, NM kvalifikation 2015, Great Dane 2015-2016

  Katrine Brandt

Klara Reeh:

Lasse Kølle Jørgensen:

Lasse Pittioni:
  Nikoline Biltoft-Jensen

Mikkel-Emil Rosenbom:

Signe Wiegant Bro:

Favoritløb: 200 og 400 fri

Bedste årgangs oplevelse:
NÅM guld 400 og 800 crawl 2013

Bedste junior oplevelse:
EJM semifinale 200 fri 2015, EJM kvalifikation 2014 og 2015-11-25
EJM finale 4 x 100 fri og 4 x 200 fri 2015, NJM guld 400 og 800 fri både i 2013 og 2014

Bedste åben klasse oplevelse:
A finale 200 fri, 800 fri 2015


Sophie Amalie Schøn:

Favoritløb: 100 og 50 ryg

Bedste årgangs oplevelse:
DÅM sølv 100 ryg og 200 ryg 2013

Bedste junior oplevelse:
DJM guld 100 IM 2014, DJM sølv 50 og 100 ryg 2015, 50 butterfly 2014,
DJM bronze 50 ryg 2015

Bedste åben klasse oplevelse:
A finale 50 ryg og 100 ryg 2015

Thea Laurberg Simonsen:
Trænere på ES1:

Rasmus Vilsgaard:

Erfaring og uddannelse: 14. sæson
Trænerakademiet 2006, Bsc. idræt 2010, specialeskrivende i idræt
Årgangsresultater, ansvarlig og assitent kombineret
3 EYOF deltagere
6 NÅM deltagere
100+ DÅM medaljer
Nomineret til årets årgangstræner 2011, 2015
Junior, ansvarlig og assitent kombineret
1 EJM deltager
5 NJM deltagere
24 DJM medaljer
Senior
1 NM deltager
13 DM medaljer

  Mikkel Bruun